Jesteś tutaj: Wydarzenia „Noc Kupały”
„Noc Kupały” PDF Drukuj Email
Napisał(a): Aktorzy i opiekunowie
wtorek, 09 czerwca 2015

ZaproszenieZaproszenie na „Noc Kupały”

Potrzebujemy Waszego wsparcia! w „Noc Kupały”.
Przyjdźcie i przenieście się z nami do korzeni naszej kultury.

Uczniowie naszego gimnazjum wraz z opiekunami  serdecznie zapraszają w dniu 14 czerwca 2015 roku  o godzinie 21.00  do Parku Rodzinnego Uzbornia na święto  połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości, czyli Noc Świętojańską, powszechnie od wieków obchodzoną na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie. W Polsce, w zależności od regionu, uroczystość ta  nazywana jest Nocą Kupalną, Kupalnocką, Kupałą, Sobótką, a na Warmii i Mazurach zwie się Palinocką. Bez względu jednak na nazwę bez wątpienia zawiera się w niej pamięć minionych wieków i jak każdy obyczaj i obrządek korzeniami sięga mroków przeszłości i prapoczątków naszej kultury.

W programie widowisko pt. „Noc Kupały” w wykonaniu  uczniów naszej szkoły oraz przejście z pochodniami  i puszczanie wianków na pobliskim jeziorku. Surowa sceneria uwydatniająca pierwotną relację człowieka z naturą, barbarzyński obrzęd, zmysłowość, słowiańskie obyczaje, skoki przez ognisko plecenie wianków – to tylko kilka haseł opisujących nasze widowisko…

Liczymy, że na widowni nie zabraknie nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

Potrzebujemy Waszego wsparcia!

Przyjdźcie i przenieście się z nami do korzeni naszej kultury.

Zapraszamy!

Aktorzy wraz z opiekunami