Jesteś tutaj: Odkrywamy Talenty Dzień Talentów 2016
Dzień Talentów 2016 PDF Drukuj Email
Napisał(a): D.Nowak   
wtorek, 16 lutego 2016

Dzień Talentów w Gimnazjum nr 2 im. Cypriana Kamila Norwida w Bochni

Jak co roku inspiracją do zaprezentowania „Szkolnych Talentów” były działania związane z promocją bazy dydaktycznej gimnazjum oraz  podsumowaniem projektu edukacyjnego „Bal romski, dziś prawdziwych Cyganów już nie ma…”. Podsumowanie projektu miało  formę spektaklu teatralnego w wykonaniu uczniów pracujących w kole żywego słowa. Spektakl inspirowany był filmem „Papusza” w reżyserii Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos- Krauze. Film opowiada o życiu i twórczości  Bronisławy Wajs, Papuszy - cygańskiej poetki tworzącej  w języku romskim.

To wydarzenie miało miejsce w naszej szkole 8  lutego 2016 r. Cała uroczystość  składała się z trzech części. Na początku uczniowie klas pierwszych wprowadzili uczestników w podniosły nastój, wykonując tradycyjny polski taniec -  polonez, druga część to  widowisko artystyczne prezentujące historię i kulturę narodu romskiego, trzecia - to zabawa karnawałowa prowadzona przez profesjonalnego DJ- a. Wśród uczestników oprócz uczniów i ich rodziców byli przedstawiciele innych placówek działających na rzecz oświaty i kultury w mieście i regionie, dyrektorzy szkół.
Przedsięwzięcia w podobnej formie organizowane są od wielu  lat. Poprzednio bawiliśmy się w szkole i zgłębialiśmy kultury: staropolską, wenecką, paryską, hiszpańską, grecką, niemiecką, angielską, rosyjską, skandynawską, słowiańską, francuską, włoską ukraińską żydowską i austro-węgierską. To działanie stało się tradycją naszej szkoły i corocznie  jest wydarzeniem , w które angażuje się całą społeczność szkolną. Przedsięwzięcie  odbija się też pozytywnym echem w lokalnej prasie i rozmowach w środowiskach opiniotwórczych.

9 lutego 2016 r. uczniom klas szóstych będących kandydatami do naszej szkoły przedstawiono bazę dydaktyczną gimnazjum.

Program dnia  obejmował:
•    zwiedzanie szkoły z przewodnikami – przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego,
•    obejrzenie spektaklu  „Bal romski, dziś prawdziwych Cyganów już nie ma…” ,
•    pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej,
•    degustację zdrowej żywności,
•    prezentację oferty edukacyjnej  i wyposażenia  szkoły,
•    rozmowy z nauczycielami i uczniami.

Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali  „przystanki naukowe ”  z chemii, matematyki, informatyki, języka angielskiego a następnie samodzielnie prowadzili prezentację swoich umiejętności oraz zajęcia warsztatowe dla kolegów z klas szóstych.

Na stanowisku chemicznym, zainteresowani chemią uczniowie  pokazali młodszym kolegom,  jak identyfikować substancje występujące w życiu codziennym np. skrobię, białko, w jaki sposób rozpoznać tlenek węgla (IV), kwas czy zasadę, pisać listy atramentem sympatycznym. Wykonali również doświadczenia , z  którymi zapoznali, się pracując  w kole chemicznym  np. wulkan, ogródek chemiczny.

Na stanowisku językowym realizowano zajęcia „Angielski inaczej” pokazujące jak można doskonalić   sprawności językowe przy adaptacji osobistego środowiska uczenia się poprzez wykorzystanie możliwości oferowanych przez urządzenie mobilne - tablety. Uczniowie rozwiązywali zadania na trzech poziomach trudności, kształtujące sprawność czytania, słuchania oraz opanowanie podstawowych środków  i funkcji językowych. Zadanie zapisane w formacie dokumentów Google były zakodowane pod postacią kodów QR, a uczniowie uzyskiwali do nich dostęp wykorzystując  aplikację QRdroid. Następnie oceniali tę innowacyjną lekcję przy użyciu aplikacji Plickers. Zdecydowana większość uczniów biorących udział w zajęciach wysoko oceniła lekcję tak pod względem możliwości zdobycia wiedzy i nowych umiejętności jak i w kategorii zabawy. Wprowadzenie elementów metody zwanej gamifikacją z wykorzystaniem technologii bliskich uczniom wpłynęło pozytywnie na efektywność zajęć.

Szóstoklasiści wzięli również  udział w warsztatach matematycznych, podczas których wykonywali bryły geometryczne techniką origamii oraz doświadczyli  uczenia się matematyki metodą czynnościową  poznając „geometrię w kartce papieru”.

Na koniec  grupa uczniów zainteresowanych informatyków zaprezentowała techniki programowania w języku C++ i środowisku programistycznym Logomocja.

Goście mogli również wziąć udział w warsztatach- pokazach  pierwszej pomocy przedmedycznej  oraz skosztować zdrowej żywności przygotowanej w ramach realizowanego w szkole szwajcarsko- polskiego programu współpracy „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”.

Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania, rozszerzają wiedzę i umiejętności przez pracę w kołach zainteresowań, cykliczne wyjazdy na wykłady popularyzujące matematykę organizowane przez Polskie Towarzystwo Matematyczne  Oddział Krakowski w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz wykłady w Polskiej Akademii Umiejętności  w ramach projektu „Aromaty wiedzy” . W szkole panuje klimat sprzyjający uczeniu się, a nauczyciele w ramach pracy wychowawczej prowadzą działania podkreślające wartość nauki i wiedzy, oraz jej wpływ na jakość życia we współczesnym świecie. Z uczniami szczególnie uzdolnionymi  i zainteresowanymi zdobywaniem wiedzy i umiejętności  nauczyciele prowadzili również zajęcia indywidualne. Praca uczniów  i nauczycieli w tej formie zaowocowała sukcesami uczniów  w  wojewódzkich  konkursach   przedmiotowych  z języka angielskiego, matematyki, chemii, fizyki, informatyki, historii, geografii i religii .
Informacje o sukcesach uczniów są na bieżąco zamieszczane na stronie internetowej gimnazjum oraz w lokalnej prasie i na stronach internetowych portali społecznościowych naszego miasta.

Dokonania uczniów prezentowane są  na apelu podsumowującym pracę w danym roku szkolnym. Uczniowie, którzy mieli największe osiągnięcia w dziedzinie nauki, otrzymują prestiżowe nagrody  Gimnazjum w kategorii Diament i Leonardo natomiast uczniowie z sukcesami w dziedzinie sportu i twórczości plastycznej- Medale  Gimnazjum.  Nagrody te corocznie fundowane są  przez Radę Rodziców  Odbywa się też uroczyste spotkanie nagrodzonych uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli opiekunów naukowych uczniów. Dzięki systematycznej pracy rok szkolny 2015/2016 możemy uznać za satysfakcjonujący.

 
 

Z naszej galerii

Lepsza szkoła

Data, imieniny


Dzisiaj jest: Wtorek
22 Maja 2018
Imieniny obchodzą
Emil, Helena, Jan, Julia, Krzesisława,
Rita, Wiesław, Wiesława, Wisława

Do końca roku zostało 224 dni.
Zodiak: Bliźnięta