Jesteś tutaj: Święto Niepodległości
Święto Niepodległości
Napisał(a): J.Jeziorek   
czwartek, 10 listopada 2016

NiepodległośćŚwięto Niepodległości w Gim2

Dnia 9.11.2016 roku o godz. 9.00 w naszym gimnazjum odbyła się akademia poświęcona Świętu Odzyskania Niepodległości. Z okazji - tej jakże ważnej dla Polaków - rocznicy apel przygotowali uczniowie pod kierunkiem pań: M.Kukułki i M.Buszko, a we współpracy z  p. J. Kuklą, B. Biernat i p. R. Palczewskim

. Był to wzruszający spektakl słowno - muzyczny uświadamiający nam, ilu ludzi musiało zginąć, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.
Zanim nasze koleżanki i koledzy zaprezentowali swoje artystyczne talenty, miała miejsce część oficjalna imprezy. Po  wprowadzeniu sztandaru naszej szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego do wszystkich obecnych kilka słów skierowała pani dyrektor Paulina Joniak. W swym wystąpieniu mówiła :

„ RODACY, nikt zapewne temu uczuciu ojczystości tak wiele krwi i potu, i łez tak wiele nie poświęcił jako nasze pradziady”
Tymi słowami naszego patrona Cypriana Kamila Norwida serdecznie witam wszystkich zgromadzonych w chwili doniosłej, bo upamiętniającej dzień szczególny dla Polaków - dzień odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli.
Im dalej życie biegnie do przodu, tym innego wymiaru nabiera data upamiętniająca jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Dzisiaj, w chwili, gdy Polska jest członkiem Unii Europejskiej, święto to przypomina nam, że jesteśmy narodem wolnym, narodem, którego zasługi w walkach o wolność w  Europie i na świecie są niepodważalne. Słowo wolność w tym aspekcie nabiera więc jeszcze innego, bo symbolicznego wymiaru wskazującego na wolność jako wartość nadrzędną i na prawo do samostanowienia o własnej narodowości.
Wnosimy do  zjednoczonej Europy nie tylko krew naszych  przodków, którzy ginęli w walkach „o wolność waszą i naszą”, ale także tych, dla których słowo wolność ma charakter szerszy, ten uniwersalny.
11.XI 1918 roku to data, którą Polacy muszą pamiętać, a w szczególności uczniowie Gimnazjum nr 2 w Bochni tym bardziej, że słowa naszego patrona Cypriana Kamila Norwida, widniejące na sztandarze szkoły, zobowiązują nas nie tylko do refleksji nad historią naszego kraju, ale mają być przede wszystkim życiowym mottem. Drogowskazem pozwalającym budować lepszą przyszłość, bowiem „Ojczyzna jest to wielki – zbiorowy- Obowiązek” i dalej „ BO Ojczyzna – Ziomkowie- jest to moralne zjednoczenie”.     Te słowa muszą uświadomić nam wynikające z nich obowiązki. Mamy szczęście żyć w czasie pokoju, ale właśnie tym bardziej powinniśmy z dumą nosić miano Polaka, bo to naród, dla którego dziadowie, jak nakazywał Juliusz Słowacki:           „ (...)na śmierć szli po kolei,/ jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”.
O swojej polskości z dumą i odwagą mówią i mówiły największe współczesne  autorytety XX a może i XXI wieku, a wśród nich Jan Paweł II, który 19 VI 1983 r. o swoim narodzie wypowiedział słowa: „Jestem jego synem, noszę w sobie całe dziedzictwo jego kultury, jego historii, dziedzictwo zwycięstw. ( ...) Noszę w sobie świadomość dziejowych krzywd, jakich doznawał zwłaszcza w ciągu ostatnich dwu stuleci”.
Uczestniczymy w  życiu naszej „ małej ojczyzny”: w życiu tego miasta i tego regionu, dlatego sięgajmy do wartości bliskich nam - Polakom, świadomym swej tożsamości narodowej i tożsamości europejskiej. Być obecnie Europejczykiem, to przede wszystkim być praworządnym obywatelem swego państwa, obywatelem, który z dumą wnosi tradycję i historię swojego kraju do kultury europejskiej .
Na zakończenie ponownie zacytuję słowa patrona szkoły, dla którego  Ojczyzna była nośnikiem najwyższych i najszlachetniejszych idei.
„SZCZĘŚCIE, widzisz, mój drogi – jest- i Ojczyzna – i LUDZKOŚĆ”
Po przemówieniu pani dyrektor  rozpoczęła się część artystyczna. Chórek śpiewał pieśni patriotyczne m.in. "Matko o twarzy jak polska ziemia czarnej" i "Dziś idę walczyć mamo", natomiast pozostali "młodzi aktorzy" recytowali poezję, odgrywali scenki związane z wstępowaniem młodych Polaków do wojska i tragedią polskich matek. Nie zabrakło też scenki baletowej i pięknej gry na skrzypcach. Radosna atmosfera związana ze świętem udzieliła się wszystkim zgromadzonym na sali gimnastycznej, czego dowodem było wspólne śpiewanie piosenek: „Przybyli ułani pod okienko” i „Wojenko, wojenko…”. Na koniec przedstawienia  uczennice: Kasia Parwa, Gabrysia Jacak i Monika Woźniak przedstawiły muzyczną interpretację jednego z wierszy patrona naszej szkoły.
Cała uroczystość miała podniosły i uroczysty charakter, jak przystało na 98  rocznicę Święta Odzyskania Niepodległości, a przesłanie zawarte w słowach pani dyrektor i montażu przedstawionym przez uczniów klas i, II i III  pozostanie na długo w naszej pamięci.

 

Fotoreportaż - tutaj

 
 

Z naszej galerii

Lepsza szkoła

Data, imieniny


Dzisiaj jest: Poniedziałek
25 Czerwca 2018
Imieniny obchodzą
Albrecht, Eulogiusz, Lucja, Łucja,
Tolisława, Wilhelm

Do końca roku zostało 190 dni.
Zodiak: Rak