Jesteś tutaj: Nauka bez zakuwania
Nauka bez zakuwania
Napisał(a): J.Kawalec   
wtorek, 29 listopada 2016

MOANauka bez zakuwania - inną drogą do wiedzy…

W ramach innowacji pedagogicznej "Nauka bez zakuwania - inną drogą do wiedzy…" 23 XI uczniowie klas pierwszych wzięli udział w wyjeździe naukowym do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, Izby Regionalnej w Niepołomicach i Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

 


Zgodnie z programem młodzież udała się w pierwszej kolejności do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.  Wysłuchali tam wykładu na temat astronoma Mikołaja Kopernika oraz obejrzeli seans filmowy w planetarium.
Po interesującym wykładzie uczestnicy udali się do Izby Regionalnej. Kustosz p. Władysław Cyran opowiedział o wiejskich zwyczajach, tradycji oraz przeznaczeniu sprzetów zgromadzonych w Izbie. Wszyscy zjedli przepyszne rogaliki domowego wypieku.
Kolejnym punktem była wizyta w Muzeum Inżynierii Miejskiej w  Krakowie. Uczniowie wzięli udział w warsztatach "Widmo światła" oraz zwiedzili wystawy „Wokół koła” - zabawy z nauką na stanowiskach doświadczalnych, "Motokultura", "Inżynieryjny portret miasta", "Drukarstwo krakowskie XV–XX wiek"

Fotoreportaż - tutaj
--
Relacje uczestników

Zbiórka była o 8.00 i trwała ok. 15 min. Automatycznie wyjazd był o ok. 8.15. Droga była długa tak jakieś 45 min. Naszym pierwszym celem było Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium. Było ono niedaleko lodowiska, ale tam nie poszliśmy. Szkoda. Gdy weszliśmy do środka obserwatorium i usiedliśmy na wybranych miejscach panowie opowiadali nam o planetach, zaćmieniach słońca i księżyca oraz Mikołaju Koperniku. Po wykładzie była kilkuminutowa przerwa żeby coś zjeść i rozprostować kości. Później weszliśmy do budynku w którym były pokazane gwiazdozbiory i była historia o królu, który pojechał na polowanie do lasu, a że było dużo zwierząt to zostali tam do późnego wieczora i zgubili drogę do królestwa. Król jednak potrafił czytać drogę z gwiazd, dzięki czemu wrócił razem ze swoimi podwładnymi do królestwa.
Następnie przeszliśmy do Izby Regionalnej w Niepołomicach. Tam zostało nam powiedziane o tym jak kiedyś się żyło na polskich wsiach, po czym zostaliśmy poczęstowani pysznymi rogalami z truskawkowym dżemem, a wszystko domowej roboty (podobno). Zjedliśmy i pojechaliśmy dalej do Krakowa miasta gdzie się urodziłem. O 12.30 byliśmy już na miejscu, czyli w  Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Tam dowiedzieliśmy się o starych samochodach i życiu w starej Polsce (meble, sprzęty codziennego użytku, itp.). Gdy wyszliśmy z tamtej części poszliśmy do takiego "placu zabaw", i to chyba najbardziej mi się spodobało. Był tam zamek ze specjalnych poduszek, winda i "koło dla chomika" i inne fajne rzeczy. Wyszliśmy z budynku i poszliśmy do innego w którym robiliśmy taką rurkę dzięki której można odróżnić światło naturalnie od sztucznego. Osobiście nie pamiętam jak ten przyrząd się nazywał. O godzinie 14.00 wyjechaliśmy z Krakowa do Bochni, a potem do domu. Wycieczka była całkiem fajna, ale sądziłem, że będziemy budować poduszkowiec. (Daje 9/10 :D)

Adrian Stelmach kl. 1a


Dnia 23 listopada 2016r. została zorganizowana wycieczka szkolna do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, Izby Regionalnej w Niepołomicach i Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie ,w której uczestniczyli uczniowie z klas I.
Zbiórka była na parkingu pobliskiego sklepu punkt godzina 8.00, natomiast wyjechaliśmy o godzinie 8.15. Droga trwała około 40 min. Gdy byliśmy u celu razem z  nauczycielami udaliśmy się na wykład do obserwatorium. W większości był on o odkryciu Mikołaja Kopernika. Po wykładzie mieliśmy krótką przerwę, aby coś zjeść, po czym poszliśmy na pokaz multimedialny na temat kosmosu. Następnie udaliśmy się do Izby Regionalnej, gdzie dowiedzieliśmy się jak wyglądało kiedyś życie na wsi i zjedliśmy rogale z marmoladą. Pozostała nam podróż do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Po przybyciu na miejsce byliśmy nieco rozczarowani, gdyż na warsztatach w tym muzeum mieliśmy budować poduszkowiec. Niestety skończyło się na budowaniu spektroskopu. Po krótkich warsztatach przyszedł czas na zwiedzanie. Pani przewodnik oprowadziła nas po muzeum a potem pozwoliła przetestować  eksponaty na wyznaczonym do tego placu. To był ostatni punkt naszej wycieczki, po którym udaliśmy się do Bochni. Na miejscu byliśmy około godziny 16 po czym rozeszliśmy się do domów. Uważam, że wycieczka była całkiem udana i wszystkim się podobała.

Michał Kukla kl.Ic


23 listopada odbyła się szkolna wycieczka do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach i  Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Wycieczka ta jest organizowana co roku przez nasze gimnazjum. Uczestniczą w niej tylko pierwsze klasy.
W dzień wyjazdu o godz. 8.00 wszyscy zebraliśmy się i wyjechaliśmy z Bochni. O 9.00 dojachaliśmy do Młodzieżowyego Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium w Niepołomicach. Czekał tam na nas interesujący wykład o planetach i atmosferze ziemi. Potem przeszliśmy do innego budynku, w którym znajdowało się planetarium. Oglądaliśmy w nim jak zmienia się położenia gwiazd i planet w poszczególnych porach roku. Po tym przeszliśmy do Izby Regionalnej, gdzie czekało na nas spotkanie z przewodnikiem -  Władysławem Cyranem i wspólny posiłek.
Z Niepołomic skierowaliśmy się do MIM w Krakowie. Przed wejściem do budynku podzieliliśmy się na dwie grupy. Kiedy rozdzieliliśmy się nasz grupa weszła do większego budynku, gdzie przywitała nas pani przewodnik. Oprowadziła nas po muzeum, w którym mogliśmy zobaczyć wystawy takie jak: "Motokultura", "Inżynieryjny portret miasta", „Wokół koła” oraz "Drukarstwo krakowskie XV–XX wiek". Po tym udaliśmy się do drugiej przewodniczki która opowiedziała nam o świetle. Po przejściu do drugiego budynku uczestniczyliśmy w warsztatach, na których wykonaliśmy ciekawe doświadczenie, budowaliśmy spektrometr.
O godzinie 15.00 wróciliśmy do Bochni.

Julia Chowańska kl. 1b


Poprawiony: środa, 30 listopada 2016
 
 

Z naszej galerii

Lepsza szkoła

Data, imieniny


Dzisiaj jest: Piątek
27 Kwietnia 2018
Imieniny obchodzą
Anastazy, Andrzej, Bożebor, Kanizjusz,
Martyn, Piotr, Teofil, Zyta

Do końca roku zostało 249 dni.
Zodiak: Byk