Jesteś tutaj: Wydarzenia -> „Niech żyje bal”
„Niech żyje bal”
Napisał(a): B.Staniszewska&J.Jeziorek   
czwartek, 23 lutego 2017

Bal

Od listopada minionego roku trwały intensywne przygotowania do kolejnego już balu. Wpisane - od początku trwania gimnazjum - w życie szkoły przedsięwzięcie jak zawsze budziło ogromne zainteresowanie i emocje.

Spora grupa uczniów starała się " wkręcić" w spektakl, zanim jeszcze powstał pomysł scenariusza. Świadczy to o dużej popularności tej imprezy w naszej szkole. I choć aktorzy biorący udział w przedstawieniach wiedzą, że końcowy efekt okupiony jest ciężką pracą, rezygnacją ze swojego wolnego czasu i często nerwową atmosferą na próbach to...warto.
Bal

W dniu 22 lutego mieliśmy okazję podziwiać spektakularny efekt pracy prawie 70 osobowej grupy uczniów i nauczycieli zaangażowanych w bal - tym razem polski. Projekt edukacyjny realizowany w głównej mierze przez uczniów klas II nosił tytuł : " A to Polska właśnie". Na uroczystość, którą tradycyjnie zaczynali pierwszoklasiści polonezem przygotowanym przez nauczycieli wychowania fizycznego, przybyli znamienici goście na czele z Burmistrzem Miasta panem Stefanem Kolawińskim i ks. proboszczem parafii św. Pawła Apostoła w Bochni ks. Janem Nowakowskim. Oprócz nich zaszczycili nas przedstawiciele Urzędu Miasta, radni Rady Miejskiej, dyrektorzy bocheńskich szkół podstawowych i średnich, placówek kulturalnych i mediów oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy obsługi szkoły.

Wszystkich przywitała pani dyrektor Paulina Joniak  okolicznościowym przemówieniem. Zwróciła w nim uwagę na to, że to już siedemnasty bal, że impreza co roku angażuje prawie wszystkich pracowników szkoły i uczniów klas od I do III, że to impreza mająca charakter zarówno dydaktyczny, jak i wychowawczy. W świetle wdrażanej  reformy  oświaty trudno jej było ukryć wzruszenie, zważywszy na fakt, że gimnazja mają ulec likwidacji. W swej przemowie pani dyrektor wyraziła nadzieję na kontynuowanie projektu i podkreśliła, że nasze bale gimnazjalne to już nie tylko tradycja samej szkoły, ale i całego miasta.
Bal

Sam spektakl przygotowany przez panie Jolantę Kuklę i Bernadetę Staniszewską nawiązywał do dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. "Wesele".  Napisany ponad 100 lat temu utwór nic nie stracił na swej aktualności, a charakterystyka polskiego społeczeństwa dokonana wnikliwie wtedy przez pisarza nadal świetnie obrazuje nasze narodowe przywary. Jak podkreśliła po przedstawieniu pani Marta Babicz – polonistka i radna w jednej osobie, „Wesele” Wyspiańskiego to : „Polska w pigułce”. Ludowe stroje, świetna oprawa muzyczna i  światło dopełniały efektu.

O tym, jak ogromne wrażenie zrobił na publiczności spektakl, może świadczyć fakt, że niejedna osoba na sali ocierała z twarzy łzy wzruszenia. Szczególną wymowę zawierała ostatnia scena, w której aktorzy symbolicznie przedstawili tak częste współcześnie wśród młodego pokolenia zjawisko emigracji z naszego kraju.Bal
Przedstawienie spotkało się z ogromnym uznaniem i aplauzem publiczności, czego najlepszym dowodem były oklaski na stojąco i wiele ciepłych słów oraz podziękowań ze strony zaproszonych gości, a skierowanych pod adresem zaangażowanych w spektakl uczniów i nauczycieli.

Tu trzeba dodać, że w tegoroczne przedsięwzięcie udało się zaangażować gości z zewnątrz – w tym światowej sławy młodego wiolonczelistę związanego na co dzień z „ Teatrem STU” w Krakowie Łukasza Pawlikowskiego, grającą na saksofonie Paulinę Ból – uczennicę Szkoły Muzycznej w Sobolowie i Emilkę Filipek – wokalistkę z PSP 5  w Bochni. Za całość oprawy muzycznej odpowiadali pani Marta Kukułka i pan Ryszard Palczewski, a nad scenografią i dekoracją sali czuwały panie Małgorzata Buszko i Beata Biernat.
Bal

Jak co roku balowi towarzyszyła wystawa uczniowskich prac wykonana pod kierunkiem nauczycieli poszczególnych przedmiotów, Elżbiety Drożdżyńskiej, Ewy Kociołek, Anetty Szlachetko, Iwony Dobranowskiej oraz w ramach projektu realizowanego na lekcjach zajęć technicznych z panem Jerzym Kawalcem „Polscy odkrywcy i wynalazcy”.

 

Fotografie:

- Polonez klas pierwszych - tutaj

- Widowisko artystyczne - tutaj

- Zabawa karnawałowa - tutaj

 
 

Szkoła w ruchu

Lepsza szkoła

Data, imieniny


Dzisiaj jest: Poniedziałek
24 Września 2018
Imieniny obchodzą
Gerard, Gerarda, Gerhard, Maria, Teodor,
Tomir, Uniegost

Do końca roku zostało 99 dni.
Zodiak: Waga