Jesteś tutaj: Dzień Patrona
Napisał(a): Koło sprawozdawczo-redakcyjne
wtorek, 23 maja 2017

Uroczystości szkolne Dnia Patrona

PatronDnia 23.05.2017 r. odbyły się w naszej szkole uroczystości związane ze świętem patrona Cypriana Kamila Norwida. Rozpoczęliśmy je od udziału we mszy świętej w kościele p.w. św. Pawła Apostoła

w Bochni, którą odprawił ksiądz proboszcz Jan Nowakowski w asyście naszego katechety księdza Romana Łagosza. Wszyscy zebrani dumnie wsłuchiwali się w słowa homilii dotyczące życia naszej szkoły oraz samego patrona. Mottem przewodnim słów skierowanych do nas ksiądz proboszcz uczynił cytat z jednego z tekstów Norwida: „ Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie, dwie tylko, poezja i dobroć… i nic więcej…” Podczas nabożeństwa i części oficjalnej w szkole towarzyszył nam pięknie prezentujący się poczet sztandarowy.

Po zakończeniu mszy świętej młodzież udała się na uroczysty apel przygotowany przez uczniów i nauczycieli gimnazjum. PatronDo powstania akademii przyczyniły się panie Magdalena Wilczyńska, Barbara Chełmecka-Czekaj, Dorota Bielińska i Beata Biernat. Podczas spektaklu mieliśmy okazję odświeżyć sobie w pamięci wybrane epizody z życiorysu Cypriana Kamila Norwida, posłuchać tekstów jego wierszy i podziwiać choreografię taneczną w wykonaniu uczennic z klas I, II i III. Całość urozmaicała wspaniała oprawa muzyczna, nad którą czuwał pan Ryszard Palczewski.

Uroczystości szkolne rozpoczęło przemówienie pani dyrektor Pauliny Joniak, w którym nie zabrakło wspomnień z historii naszego gimnazjum. Pojawiło się w nim również nawiązanie do słów wypowiedzianych przez nią 19 maja 2009 r., kiedy to po kilkuletnich staraniach miała miejsce uroczystość nadania naszej szkole imienia Cypriana Kamila Norwida i poświęcenie sztandaru szkoły. W swym wystąpieniu pani dyrektor podkreśliła, że: ''Dzisiaj nie ma już potrzeby przybliżania sylwetki patrona szkoły Cypriana Kamila Norwida, gdyż jest ona bliska społeczności szkolnej. Zorganizowano bowiem tematyczne gabloty, biblioteka szkolna nie tylko poszerzyła ofertę dzieł autorstwa naszego patrona, ale także poświęciła twórcy miejsce na szkolnej stronie internetowej''. Od Patronośmiu lat jesteśmy społecznością szkolną, która uczyła się i uczy w Gimnazjum nr 2 im. Cypriana Kamila Norwida. Słowa pani dyrektor – jakże prawdziwe – dla wielu z nas były także mocno poruszające… Dzisiaj, ze względu na zmiany wprowadzane od nowego roku szkolnego w systemie oświaty,  obchodziliśmy ostatni Dzień Patrona w historii naszej szkoły...

Na zakończenie uroczystości głos zabrał burmistrz miasta Bochnia, który nawiązał w swoim przemówieniu do słów Jana Pawła II wskazującego Norwida jako wzór do naśladowania. Pan burmistrz podkreślił także ogromny dorobek szkoły i wkład naszego gimnazjum w rozwój miasta i lokalnej społeczności. Z rąk włodarza Bochni pani dyrektor otrzymała okolicznościowy adres i kwiaty.

Miło było w dniu dzisiejszym kolejny raz pochylić się nad sylwetką naszego patrona. Wiele osób zaangażowało się w przygotowanie tego wydarzenia.Patron Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie dopilnowali, aby oprawa imprezy była na jak najwyższym poziomie. Żal tylko, że  to ostatni rok istnienia naszego gimnazjum jako samodzielnej szkoły. Doświadczenie „bycia uczniem Norwida” na pewno sprawi, że każdy z nas zabierze w przyszłość coś dla siebie z jego bogatego życiorysu, a głębsza refleksja nad jego sylwetką zaowocuje w życiu każdego z nas.

Fotoreportaż pan Rafała Marca - tutaj

list