Jesteś tutaj: Wydarzenia -> Wymiana partnerska
Wymiana partnerska
Napisał(a): E.Szymańska   
czwartek, 16 listopada 2017

Z Torgau do Bochni

W ubiegłym roku szkolnym podjęliśmy działania zmierzające do zawarcia umowy partnerskiej między ówczesnym Gimnazjum nr 2 im. Cypriana Kamila Norwida a Oberschule Nordwest Torgau.

Działania te zostały uwieńczone podpisaniem umowy o współpracy partnerskiej między naszymi szkołami. Dużo w tym czasie się zmieniło, między innymi nazwa szkoły, dlatego też w obecnym roku szkolnym witaliśmy naszych gości już w murach Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. W poniedziałek 23 października w godzinach popołudniowych w końcu zaczęło się. Przywitaliśmy dwunastoosobową grupę młodzieży wraz z opiekunami.Wymiana

 

Szczególne podziękowania należą się Dyrekcji PSP 7 w Bochni za zaangażowanie i ogromne wsparcie oraz wszystkie działania podjęte w tym celu, aby nasi goście czuli się  u nas jak najlepiej. Dzięki dofinasowaniu ze strony Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która wspiera nas już od wielu lat,  mamy okazję przyjmować gości w Polsce i gościć w Niemczech.  Chcielibyśmy podziękować  Radzie Rodziców, za finansowe wsparcie oraz przepyszny poczęstunek dla gości a pracownikom szkoły za jego przygotowanie. Oczywiście żaden program nie mógłby się odbyć bez udziału Rodzin przyjmujących uczniów z Niemiec, dlatego pragnę im przede wszystkim wyrazić swoją wdzięczność za wspaniałe przyjęcie i trud włożony w ten tydzień.

Nasi goście otrzymali wspaniałe upominki związane z naszym miastem, dzięki uprzejmości Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta Bochnia oraz Wydziału Promocji  i Rozwoju Powiatu. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie naszego programu i mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Dziękuję wszystkim uczestnikom wymiany za wspaniały czas, wspólnie spędzone chwile. Byliście wspaniałą grupą i jestem z Was dumna.

Koordynator wymiany

pnwm_logo


 

23 października do naszej szkoły zawitali sąsiedzi z Niemiec. Po pierwszym spotkaniu w szkole, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć naszych gości, udaliśmy się do domów, jeszcze pełni obaw, jak będzie wyglądać ten tydzień, czy wystarczy umiejętności językowych, czy nasze rodziny okażą się gościom sympatyczne, czy będą się czuć u nas dobrze. Liczyliśmy też na to, że wspólny wyjazd następnego dnia poza Bochnię, pozwoli na lepsze poznanie się i przełamanie barier,  przede wszystkim tych językowych, ponieważ te spędzały nam najbardziej sen z powiek.

Mimo wszystko byliśmy bardzo podekscytowani i wyczekiwaliśmy atrakcji czekających nas w tygodniu.

We wtorek z samego rana wyruszyliśmy do Zakopanego - zimowej stolicy Polski. Wspólnie podziwialiśmy widoki Tatr, które wywarły na młodzieży niemieckiej ogromne wrażenie. Pięknie prezentowały się ośnieżone szczyty gór. Po wspólnym zwiedzaniu architektury i okolic Zakopanego (na szczęście pogada sprzyjała spacerom), krótkim czasie wolnym, którym dysponowaliśmy na Krupówkach,  dotarliśmy do ośrodka „Stasinda”, gdzie czekała już na nas smaczna  kolacja oraz basen. Wieczorem odbyło się ognisko, na którym serwowane były kiełbaski i gorąca herbata na ogrzanie.  Wszyscy (również opiekunowie), bawili się świetnie przy dźwiękach zarówno polskich, jak i niemieckich przebojów.  Wtorkowy wieczór sprawił, że bliżej poznaliśmy naszych gości. Z bólem serca opuszczaliśmy ośrodek i wracaliśmy do Bochni.

Z naszej inicjatywy zjedliśmy wspólnie obiad i pokazaliśmy gościom nasze piękne miasto. Grupa niemiecka miała okazję zobaczyć szlak turystyczny w kopalni soli. Było to dla nich niezwykle interesujące doświadczenie, jednocześnie jednak wyczerpujące, co było zrozumiałe po niezbyt przespanej nocy. ( Mieliśmy chyba małe problemy z zaśnięciem?, a dzięki nam również nasi opiekunowie).

W czwartek o godzinie 6 rano, grupa niemiecka udała się do Oświęcimia. Podczas zwiedzania towarzyszyły im różne uczucia, które trudno było opisać słowami. Każdy na swój sposób zmierzył się z trudną historią, związaną również z naszymi krajami. Po powrocie do Bochni, zjedliśmy obiad w stołówce szkolnej (bardzo dziękujemy Panie Dyrektorze!), a po nim rozpoczął się pod czujnym okiem Pani Doroty Gawędy, turniej tenisa stołowego. Świetnymi umiejętnościami wykazała się Gabrysia (dziewczyny górą?), która prawie wygrała cały turniej, ulegając na samym końcu koledze z Niemiec. Następnie czekał na nas Quiz sprawdzający wiedzę o Bochni i nie tylko. Nasi goście otrzymywali upominki przygotowane przez Urząd Miasta Bochnia oraz Starostwo Powiatowe. Serdecznie dziękujemy również za słodycze, które smakowały wszystkim wyśmienicie.

Ostatni dzień rozpoczęliśmy od pożegnania młodzieży w szkole, a następnie udaliśmy się do Krakowa. Szkoda, że pogoda nie sprzyjała dłuższym spacerom, ale z nieba wylewały się hektolitry wody?. Mimo wszystko trochę udało się nam zobaczyć: Starówkę, Wawel i Sukiennice. Jednak najlepszym punktem piątkowego programu był czas wolny w Galerii Krakowskiej. Kto nie lubi zakupów, na ten moment czekali przede wszystkim goście.

Niestety "wszystko co dobre szybko się kończy" i z bólem serca musieliśmy rozstać się z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Wrażenia jakie nam towarzyszyły zapamiętamy na długo, a wspomnienia będą dla nas najlepszą pamiątką. Nie da się ukryć, że podczas pożegnalnych uścisków, niejedna osoba uroniła pełne smutku łzy.

Gorące podziękowania od nas należą się: Dyrekcji, Radzie Rodziców, rodzicom uczniów biorących udział w wymianie oraz pani Ewie Szymańskiej i pani Dorocie Gawędzie, które spoglądały na nas czujnym i troskliwym okiem. Dzięki zaangażowaniu w to przedsięwzięcie wyżej wymienionych osób wymiana mogła mieć miejsce i z całą stanowczością  możemy stwierdzić, że była to udana wymiana. Już cieszymy się na wyjazd do Torgau w kwietniu.

A teraz jeszcze raz  SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Agnieszka Staszel
Zuzanna Burkiewicz

 
 

Szkoła w ruchu

Lepsza szkoła

Data, imieniny


Dzisiaj jest: Piątek
16 Listopada 2018
Imieniny obchodzą
Aureliusz, Dionizy, Edmund, Gertruda,
Leon, Maria, Marek, Niedamir, Otomar,
Paweł, Piotr

Do końca roku zostało 46 dni.
Zodiak: Skorpion