Jesteś tutaj: Bal regionalny
Bal regionalny
Napisał(a): B.Staniszewska   
piątek, 09 lutego 2018

BalCudze chwalicie, swego nie znacie…

„Można być Polakiem, Europejczykiem czy obywatelem świata. Ale nade wszystko… należy pamiętać maminą izbę, nauki ojca, zielony widnokrąg, przydrożną kapliczkę, obrazek malowany na szkle, zapach pasieki, i jesiennych kartoflisk, twarz dziadka, korytarz ukochanej szkoły, biegnące przez polanę łanie, dostojność procesji Bożego Ciała, ruiny starego zamczyska na wzgórzu, słoneczny krąg chleba na nakrytym białym obrusem stole… Bez tej pamięci zginiemy…”


Tymi słowami rozpoczął się kolejny już bal w naszej szkole, tym razem bal regionalny pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Odbył się on tradycyjnie w przeddzień „Tłustego czwartku” 7 lutego br. Na imprezę przybyli licznie zaproszeni goście na czele z przedstawicielami bocheńskiego Magistratu oraz dyrektorami zaprzyjaźnionych szkół średnich i podstawowych. Nie zabrakło także proboszcza parafii św. Pawła Apostoła ks. Jana Nowakowskiego, reporterów lokalnych mediów oraz byłych pracowników naszej szkoły. Rzecz jasna nie zawiedli także rodzice uczniów klas VII szkoły podstawowej i klas II gimnazjum. Ci pierwsi mieli okazję podziwiać swoje pociechy w polonezie, który przygotowany został pod okiem nauczycieli w-f Jadwigi Kowalczyk i Doroty Gawędy i którym rozpoczęto bal, a drudzy obejrzeć spektakl, którym młodzież realizowała projekt edukacyjny.

Uroczystość rozpoczął pan dyrektor Marcin Bijata, który przywitał zgromadzonych gości i pani wicedyrektor Paulina Joniak. Przygotowała ona na tębal okoliczność krótkie przemówienie, w którym przypomniała zebranym historię gimnazjalnych balów oraz nawiązała do treści przedstawienia, w klimat którego goście mieli się za moment przenieść…

A klimat był niesamowity. Gra świateł i oprawa muzyczna rewelacyjnie współgrały z tym, co się działo na scenie. Mieliśmy okazję zobaczyć bocheńską rodzinę o poranku – śpieszących się do pracy rodziców (Zuzia Burkiewicz i Kuba Cisło), Bartka i Zosię (Paweł Łącki i Patrycja Ślęczek – Serafin) – uczniów ogólniaka i gimnazjum i przedstawiciela najstarszego pokolenia – dziadka, w rolę którego wcielił się Kacper Kufta. To za sprawą jego wspomnień i sennych wizji publiczność przeniosła się w historyczne czasy związane z legendą o św. Kindze i powstaniem kopalni soli, lokacją miasta i ciężką pracą XIX-wiecznych górników. Był obrazowo pokazany pożar w komorze Beusta, koronacja obrazu Matki Bożej Bocheńskiej i egzekucja, jakiej hitlerowcy dokonali w lasku na Uzborni w grudniu 1939 r. Mały Wiktor Pala - uczeń klasy IV A swoją rolą chłopca opowiadającego o tym ostatnim zdarzeniu niejednemu widzowi wycisnął z oczu łzy wzruszenia. Za to lokalne „smaczki” związane z Bochnią współczesną – brak miejsc do parkowania, galeria „Rondo”, kotlet przywieziony ze „Sztygarówki”   czy garnitur odbierany od Curyły wzbudzały wśród publiczności uśmiechy sympatii…

balOgromne wrażenie na zebranych zrobiły sceny przedstawione w innowacyjny sposób jako teatr cieni. W spektaklu nie zabrakło śpiewu i tańca – jako wokalistki wystąpiły Ada Bajda, Kasia Solak i Sylwia Papuga, a choreografię dla grupy tanecznej i występ solowy przygotowała Gabriela Jacak z kl.III C. Nad całością spektaklu czuwały autorki scenariusza panie: Jolanta Kukla, Bernadeta Staniszewska i Marta Kukułka. Scenografię przygotowały panie: Beata Biernat i Małgorzata Buszko, a za okolicznościowe wystawy tematyczne odpowiadały panie: Elżbieta Drożdżyńska, Ewa Kociołek i Anetta Szlachetko.

Profesjonalne udźwiękowienie i światła to dzieło: Patryka Twardosza, Kuby Świędrycha, Daniela Migasa i Wiktorii Brożek. Scena finałowa spektaklu miała na celu pokazać łączność pokoleń i lokalny patriotyzm młodzieży. I stało się tak, mimo humorystycznego zdarzenia. Kacper Kufta (w roli dziadka) zapomniał kwestii, ale wybrnął z  opresji po mistrzowsku, wyciągając z jednej kieszeni okulary, a z drugiej kartkę z tekstem i stwierdzając ze stoickim spokojem, że: „Starość nie radość…”.bal

Gromkie brawa, owacje na stojąco i ciepłe słowa ze strony naszej dyrekcji, przewodniczącego Rady Miasta, pani wicedyrektor PSP nr 1 i ks. Nowakowskiego świadczą o tym, że przedstawienie się podobało, a młodzież pod okiem odpowiedzialnych za realizację projektu edukacyjnego nauczycieli znów „odwaliła kawał dobrej roboty”.

 
 

Szkoła w ruchu

Lepsza szkoła

Data, imieniny


Dzisiaj jest: Środa
12 Grudnia 2018
Imieniny obchodzą
Adelajda, Aleksander, Dagmara, Paramon,
Suliwoj

Do końca roku zostało 20 dni.
Zodiak: Strzelec