Jesteś tutaj: Wydarzenia -> Wymiana młodzieży
Wymiana młodzieży
Napisał(a): E.Szymańska   
środa, 16 maja 2018

WymianaUczniowie  naszej szkoły w Torgau

23 kwietnia rozpoczęliśmy podróż do niewielkiego miasta położonego w pięknej Saksonii - Torgau. Z wielką niecierpliwością oczekiwaliśmy spotkania z naszymi niemieckimi przyjaciółmi.

W godzinach popołudniowych dotarliśmy na miejsce i każdy z nas udał się do swojego tymczasowego, drugiego ,,domu"?. Następny dzień zaczęliśmy od zwiedzenia szkoły, w której uroczyście przywitała nas Pani Dyrektor. Mieliśmy okazję wziąć udział w żywej lekcji biologii, zobaczyć jak pracują nauczyciele, którzy chętnie witali nas podczas swoich lekcji oraz wspólnie z naszymi kolegami przygotowaliśmy smaczny posiłek. Pizza była wyborna, a każdy mógł stworzyć ją według uznania.

Po południu zostaliśmy przeniesieni do czasów, w których ulicami miasta przechadzał się Marcin Luter. Wspólnie z Panią Przewodnik, która w bardzo ciekawy sposób przedstawiła nam historię miasta i jego najznamienitszego mieszkańca Marcina Lutra, odwiedziliśmy pięknie odrestaurowany zamek, rynek i przespacerowaliśmy się brzegiem rzeki Łaby. Dzień zakończyliśmy ogniskiem oraz dyskoteką. Na parkiecie królowały polskie przeboje i nasza grupa oczywiście.

W środę udaliśmy się do Lipska, gdzie podziwialiśmy zwierzęta zamieszkujące w tamtejszym zoo. Płynąc łódką wśród tropikalnej roślinności poznawaliśmy poszczególne etapy powstawania Ziemi. Było to główna atrakcja tego dnia i wszyscy byliśmy zachwyceni tym miejscem. Po krótkim odpoczynku odwiedziliśmy galerię handlową, no cóż -w końcu przeważały na wymianie dziewczęta;). Wielką niespodzianką był wieczór spędzony w kręgielni. Wszyscy dobrze się bawiliśmy a rywalizacja jeszcze bardziej nas zintegrowała.

Następnego dnia mieliśmy okazję odwiedzić saksońskie góry – nazywane Saksońską Szwajcarią, a z ich punktów widokowych rozkoszować się pięknym krajobrazem. Później zobaczyliśmy drezdeńską architekturę oraz udało nam się wejść do środka słynnej katedry. Na kolację całą grupą udaliśmy się na pizzę oraz spacer żegnający nas z Trogau.

Niestety to co dobre, szybko się kończy. Piątek był bowiem ostatnim dniem naszej wymiany. Finalne godziny spędziliśmy na basenie świetnie się przy tym bawiąc. Szkoła bardzo ładnie nas pożegnała, zostaliśmy obdarowani niesamowitymi prezentami. Pogrążeni w smutku oraz po wylanych łzach opuściliśmy Saksonię. W drodze do domu nie zabrakło ciekawych, zabawnych historii, które każdy z nas przeżył podczas pobytu.
Na własnej skórze przekonaliśmy się, że wymiana polsko- niemiecka uczy wielu doświadczeń, szkoli język a także jest świetną przygodą oraz okazją do poznania niesamowitych ludzi i kultury. Wszystkich zachęcamy do wzięcia udziału w następnej wymianie, która już we wrześniu.

 

Zuzanna Burkiewicz
Izabela Możdżeń

Szczególne podziękowania należą się Dyrekcji PSP 7 w Bochni za zaangażowanie  i ogromne wsparcie oraz wszystkie działania podjęte w tym celu, aby nasi uczniowie mogli wziąć udział w tej fantastycznej przygodzie. Podziękowania przesyłamy również naszej szkole partnerskiej w Torgau, opiekunom zarówno ze strony polskiej jak i niemieckiej – Pani Dorota Gawęda jak zwykle stanęła na wysokości zadania, podejmując się wspólnie ze mną opieki nad grupą.
Dzięki dofinansowaniu ze strony Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która wspiera nas już od wielu lat,  mamy okazję przyjmować gości w Polsce i gościć w Niemczech. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie merytoryczne, którym dzielicie się Państwo z nami od początku programu wymiany.

Dziękuję wszystkim uczestnikom wymiany za wspaniały czas, wspólnie spędzone chwile. Byliście wspaniałą grupą i jestem dumna, że mogłam tam być z Wami.

Ewa Szymańska
Koordynator wymiany :-)


images/stories/rok17_18/20180428_wymiana_01.jpgimages/stories/rok17_18/20180428_wymiana_02.jpgimages/stories/rok17_18/20180428_wymiana_03.jpgimages/stories/rok17_18/20180428_wymiana_04.jpgimages/stories/rok17_18/20180428_wymiana_05.jpgimages/stories/rok17_18/20180428_wymiana_06.jpgimages/stories/rok17_18/20180428_wymiana_07.jpgimages/stories/rok17_18/20180428_wymiana_09.jpg

 
 

Szkoła w ruchu

Lepsza szkoła

Data, imieniny


Dzisiaj jest: Niedziela
23 Września 2018
Imieniny obchodzą
Boguchwała, Bogusław, Libert,
Minodora, Tekla

Do końca roku zostało 100 dni.
Zodiak: Waga