V Finał Feniksa PDF Drukuj Email
Napisał(a): D.Święch
poniedziałek, 13 czerwca 2011

FeniksPo raz kolejny na uczelni

10 czerwca na wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się V finał konkursu projektów naukowych programu Feniks. Tym razem do prezentacji ustnej zakwalifikowali się Dorota Święch i Grzegorz Samolej, natomiast Beata Pieprzyk dostała wyróżnienie i prezentowała swoje doświadczenie w formie plakatu.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.45. Jako pierwsi swoją prezentację przedstawiali uczniowie naszej szkoły. Ich doświadczenie nosiło tytuł "A my bawimy się magnesami" i jego celem było zmierzenie siły elektrodynamicznej działającej na przewodnik z prądem umieszczony w polu magnetycznym i oszacowanie indukcji pola magnetycznego używanych w doświadczeniu magnesów. Eksperyment, który wykonali wcale nie był prosty, składał się bowiem właściwie z dwóch części pomiarowych i obliczeń. To poskutkowało tym, że Dorota i Grzesiek mieli bardzo dużo tekstu do opanowania, aby godnie zaprezentować swoje doświadczenie;). Stres był bardzo duży, a powodowało go nie tylko wystąpienie przed bardzo dużą publiką, niedziałająca prezentacja multimedialna, którą w ostatniej chwili udało się uratować, ale przede wszystkim to, że występowali jako pierwsi. Jednak mimo wszystko udało się im przedstawić szczegółowo całe doświadczenie, a mieli na to tylko 10 minut! Na szczęście wszystko przebiegło zgodnie z planem, lub tylkoFeniks delikatnie od niego odbiegało;). Wsparcia udzielały im Pani Katarzyna Koczur, która również pracowała w tym dniu jako fotograf;) oraz Pani Maria Rozenbajgier, bez której całe doświadczenie by nie powstało:). Później nadszedł czas na inne prezentacje, wszystkie były naprawdę bardzo dobre i zaskakiwały pomysłowością twórców. Nie będę Wam ich wszystkich opisywać, bo wyjdzie mi drugi "rajdowy artykuł":). Jednak na oficjalnej stronie programu Feniks możecie zobaczyć film nagrany podczas prezentacji;). Po pierwszej części, czyli gdy obejrzeliśmy sześć doświadczeń nastąpiła krótka przerwa, podczas której oglądaliśmy i głosowaliśmy na wystawione plakaty. Później przyszedł czas na obejrzenie pozostałych pięciu prezentacji. Zapomniałam wspomnieć, że każda z nich była oceniana przez jury siedzące w pierwszym rzędzie, którego członkowie mogli oczywiście zadawać po każdej z nich nawet najbardziej wymyślne pytania;). Dorota i Grzesiek otrzymali na szczęście tylko dwa i to dość proste, w dodatku przy drugim niemal cała sala odpowiedziała razem z nimi, gdyż odpowiedzi udzielili podczas pokazu.

FeniksPo drugiej części uroczystości, nastąpiła przerwa obiadowa podczas, której każdy mógł się do woli najeść (to co zostało na stole zapewne skonsumowali studenci;) oraz spokojnie przeglądnąć każdy plakat. Po przerwie nastąpiło ogłoszenie wyników. Żeby rosło napięcie- co każdy z uczestników wprost uwielbia:/ jurorzy zaczęli rozdawanie nagród wszystkim tym, którzy prezentowali plakaty, następnie nadszedł czas na laureatów głosowania na najlepszy plakat. W końcu finaliści również doczekali się swojej kolejki. Okazało się że Dorota i Grzesiek zajęli zaszczytne drugie miejsce! Już po raz drugi w historii naszej szkoły członkowie Feniksa pokazali na co ich naprawdę stać!:) Nagrody były wspaniałe (luneta, książka, prenumerata czasopisma i oczywiście wyjazd na wakacyjny obóz!) jednak najważniejsze w tym wszystkim było to, że po raz kolejny dali radę i godnie reprezentowali naszą szkołę! Niestety Pani Rozenbajgier musiała wyjść tuż przed ogłoszeniem wyników i nie zobaczyła łez szczęścia na twarzach laureatów (a właściwie tylko laureatki;p) jednak od razu otrzymała smsa ze wspaniałą wiadomością:). Natomiast Pani Koczur jak było widać podzielała wielkie szczęście uczniów;).

Bardzo dziękuję Pani Rozenbajgier za wielką pomoc i stalowe nerwy podczas przygotowywania doświadczenia oraz Pani Koczur za to, że była z nami w tym ważnym dniu i bardzo nas wspierała!:)

23 Października 2017
Ignacy, Iga, Ignacja, Żegota, Jan,