Jesteś tutaj: Mini wywiady z ... Wywiad z Katarzyną Koczur
Wywiad z Katarzyną Koczur PDF Drukuj Email
Napisał(a): O.Fischer
środa, 16 maja 2012

Gim2Moja rozmowa z nauczycielką fizyki w naszym gimnazjum Panią Katarzyna Koczur

Ola Fisher: Czy lubi Pani swoją pracę i zawód, który wykonuje?
Katarzyna Koczur: To, że zostałam nauczycielem nie było przypadkowe. W ostatniej klasie szkoły średniej, przed maturą, zdecydowałam, w jakim zawodzie chcę pracować i od tej pory robiłam wszystko, żeby to osiągnąć. Lubię swoją pracę, a przede wszystkim lubię młodzież i ciągle sprawia mi radość obcowanie z młodymi ludźmi i przekazywanie im wiedzy.

O.F: Kto jest Pani autorytetem, czy jest to ktoś z fizyków?
K.K: No cóż, chciałabym mieć tak lotny umysł jak genialny fizyk Richard Feynman, wrażliwość muzyczną Beethovena i poczucie humoru Sztaudyngera, ale tak naprawdę największymi autorytetami dla mnie są moi rodzice. To wspaniali ludzie, którzy mnie i mojemu rodzeństwu stworzyli ciepły dom i pozwolili „rozwinąć skrzydła”.

O.F: Uważa Pani, że fizyki powinno się uczyć młodzież bardziej poprzez doświadczenia, prezentacje czy raczej tradycyjnie -  książka?
K.K: Dobra książka jest w nauczaniu niezwykle ważna, ułatwia zrozumienie wielu rzeczy i pozwala na utrwalanie wiedzy, jednak w fizyce nic nie zastąpi eksperymentu. Ideałem byłoby, gdyby każdy uczeń mógł wykonywać doświadczenia samodzielnie, widziałam takie szkoły będąc na praktyce w Niemczech, niestety w naszych warunkach to zupełnie niemożliwe.

O.F: OBIEKTYWNIE patrząc, fizyka jest trudna?
K.K: Fizyka opisuje otaczający nas świat i samo rozumienie zjawisk nie jest trudne, jest bardzo logiczne. Nie trzeba się tego uczyć wystarczy być uważnym obserwatorem i trochę poczytać.  Kłopoty zaczynają się, gdy próbujemy wprowadzić matematyczny opis obserwowanych zjawisk (wzory, jednostki). Jeżeli ktoś słabo umie matematykę, to ta strona fizyki jest dla niego naprawdę trudna.

O.F:
Już niedługo (26, 27 maja 2012r.) odbędzie się XII Rajd Gimnazjalisty.  Czy rajdy to Pani pomysł?
K.K: Nie, pomysłodawcami byli państwo Maria i Ryszard Rozenbajgier, którzy tę imprezę organizowali każdego roku w szkole podstawowej nr 7, gdy jeszcze gimnazja nie istniały. Nazywało się to wówczas „Rajd Szlakami Jana Pawła II”. Ja zaczęłam pomagać pani Marii w organizacji rajdów, gdy zaczęłyśmy pracować razem w gimnazjum. Teraz zajmuję się tym razem z paniami Dorotą Gawędą i Hełmecką. Oczywiście pani Rozenbajgier i jej mąż nadal z nami jeżdżą, jako opiekunowie i przewodnik górski.

O.F: Czy trzeba zachęcać gimnazjalistów, aby wzięli udział w rajdzie?
K.K: To bardzo specyficzna impreza. Odbywa się w weekend, więc nie „traci się” lekcji, wymaga sporo wysiłku fizycznego i odpowiedniego sprzętu. Wydawać by się mogło, że to mało atrakcyjne, ale co roku są chętni i czasami lista rezerwowa jest długa. Zawsze jest bardzo dużo chętnych, gdy rajd odbywa się w Tatry, te góry mają w sobie magię, która ciągle przyciąga rzesze turystów.

O.F: Wiele osób po prostu męczy długie chodzenie po górach. Skąd czerpie Pani siłę na tak długie spacery?
K.K: Dokąd sięgam pamięcią zawsze chodziłam po górach, pływałam, jeździłam na rowerze, nartach, grałam w siatkówkę itp. - po prostu lubię sport i gdy tylko mam możliwość to go uprawiam.

O.F: Co jeszcze lubi Pani robić w wolnym czasie? Ma Pani jakąś pasję?
K.K: Bardzo często jeżdżę na koncerty muzyki klasycznej, najczęściej do Filharmonii Krakowskiej, ale nie tylko, lubię rozwiązywać krzyżówki i łamigłówki logiczne, uwielbiam tańczyć.

O.F: Jakiej muzyki Pani słucha, oprócz tej, która leci w radiu?
K.K: Bardzo różnej- to zależy od nastroju. Czasami włączam muzykę lat 50, 60 zeszłego wieku, lubię dobry jazz, czasem ciężkiego rocka, ale najbardziej muzykę klasyczną, ale na żywo, na koncertach. Nie znoszę techno!!!

O.F: Cieszy Panią, jak większość kobiet, robienie zakupów w galeriach handlowych?
K.K: Zakupy to najgorsza rzecz w życiu, jaką muszę robić. Galerie handlowe męczą mnie i przerażają, jest tam za głośno, za dużo ludzi i w ogóle okropnie.

O.F: Dziękuję za rozmowę, Ola Fischer;)
K.K: Dziękuję, Katarzyna Koczur

Dzisiaj jest: Piątek