Dzień Talentów PDF Drukuj Email
Napisał(a): D.Nowak   
czwartek, 09 maja 2013

Dzień Talentów w Gimnazjum nr 2 im. Cypriana Kamila Norwida w Bochni

Inspiracją do zaprezentowania Szkolnych Talentów były działania związane z promocją bazy dydaktycznej i warunków, w jakich odbywa się  kształcenie oraz umiejętności zdobytych przez uczniów naszego Gimnazjum. Prezentacja odbyła się w dniach  w dniach 27 marca i 18 kwietnia 2013 roku.
Uczniowie wraz z nauczycielami - opiekunami przygotowali  stanowiska przedstawiające pracę i umiejętności z przedmiotów:
•    informatyka,
•    plastyka,
•    chemia,
•    język angielski,
•    fizyka,
•    matematyka
Na poszczególnych stanowiskach uczniowie samodzielnie demonstrowali swoje  umiejętności oraz prowadzili zajęcia warsztatowe dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych.

Na stanowisku chemicznym, młodzi utalentowani chemicy, między innymi finaliści  tegorocznych   konkursów  przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Krakowie z chemii, biologii i geografii pokazali młodszym kolegom  jak identyfikować substancje występujące w życiu codziennym np. skrobię, białko, w jaki sposób rozpoznać tlenek węgla (IV), kwas czy zasadę. Wykonali również szereg ciekawych doświadczeń, z  którymi zapoznali się biorąc udział w zajęciach w ramach koła chemicznego.

W pracowni multimedialnej przygotowani uczniowie prowadzili zajęcia z języka angielskiego dla  młodszych  koleżanek  i kolegów tak, aby pokazać, że nauka języka angielskiego to nie tylko mozolne wkuwanie słówek i reguł, ale także dobra zabawa. Uczyli się nowych słów, grając w „memory” (w sposób tradycyjny i z wykorzystaniem tablicy interaktywnej) i w „angielskie domino”, a także rywalizując drużynowo w zabawie „kalambury”. Ponadto pod kierunkiem gimnazjalistów szóstoklasiści mogli przygotować profesjonalną kartkę świąteczną z życzeniami w języku angielskim, ćwiczyć śpiewanie po angielsku w mini – karaoke i słuchać, uzupełniając „dziurawce” znanych im przebojów anglojęzycznych. Ponadto – chętni i odważni – mieli okazję zmierzyć się w pojedynku na łamańce językowe – tongue twisters.

Na stanowisku fizycznym, młodzi fizycy (wśród nich finalista konkursu przedmiotowego) pokazali doświadczenia z zakresu elektryczności i optyki, przybliżając młodszym kolegom tę trudną, ale niezwykle fascynującą dziedzinę wiedzy.

Grupa matematyków  zorganizowała warsztaty orgiami. Uczniowie klas pierwszych, wśród których znalazła się laureatka Wojewódzkiego Konkursu Origami „3D- PAPIEROWE RZEŹBY”(organizator Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie) zaprezentowali tę tradycyjną sztukę składania papieru, którego nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać. Wykazali oni, że poprzez odpowiednie zaginanie można stworzyć przestrzenne figury.

Na koniec  grupa informatyków zaprezentowała tajniki programowania oraz przygotowaną samodzielnie prezentację na temat gimnazjum.

W Dniu Talentów w naszym gimnazjum  można było obejrzeć również wystawę prac plastycznych uczniów z klas I, II i III  oraz wystawę prac przygotowanych podczas zajęć technicznych klas pierwszych. Pod kierunkiem nauczyciela plastyki stworzono uczniom możliwość udziału w warsztatach plastycznych prowadzonych przez utalentowaną w tym kierunku młodzież.  
Do obchodów Dnia Talentów uczniowie przygotowywali się cały rok szkolny, uczestnicząc w zajęciach licznych kół zainteresowań.

Gimnazjum nr 2 w Bochni, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i ich rodziców, stworzyło możliwość rozwijania uczniowskich zainteresowań i talentów w następujących kołach:
•    informatycznym
•    plastycznym
•    muzycznym
•    teatralnym
•    recytatorskim
•    bibliotecznym
•    sprawozdawczo-redakcyjnym
•    szkolnym klubie europejskim
•    akademii przedsiębiorczości
•    wolontariuszy
•    biblijnym
•    historycznym
•    polonistycznym
•    geograficzno-regionalnym
•    biologicznym
•    fizycznym
•    chemicznym
•    technicznym
•    matematycznym
•    języka angielskiego
•    języka niemieckiego
•    zajęciach sportowych: szachy, pływanie, tenis stołowy

W roku szkolnym 2012/2013, podobnie jak w latach poprzednich, wielu nauczycieli prowadziło zajęcia indywidualne z uczniami szczególnie uzdolnionymi, co pozwoliło poszerzyć wiedzę i umiejętności oraz osiągnąć wysokie wyniki. Praca uczniów i nauczycieli w tej formie zaowocowała w konkursach organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Krakowie:

tytułami  laureata z

  • geografii

tytułami finalistów z przedmiotów

  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka,
  • język angielski,
  • religia
  • informatyka.

Uczniowie rozwijają nie tylko  talenty naukowe. Równie  chętnie pokazują swoją pracę twórczą  podczas wernisaży plastycznych i fotograficznych  w Miejskim Domu Kultury, biorą udział w licznych  konkursach  plastycznych,  w których osiągają wysokie wyniki.  

Młodzież naszego gimnazjum chętnie uczestniczy w różnego rodzaju  aktywizujących formach pracy, które zwiększają jej  potencjał intelektualny, rozwijają zdolności artystyczne oraz sportowe. Dokonania uczniów są prezentowane na corocznym apelu podsumowującym pracę w danym roku szkolnym.

W każdym też  roku szkolnym, po podsumowaniu osiągnięć w konkursach i zawodach, zostają wyłonieni najlepsi uczniowie, którzy otrzymują prestiżowe  nagrody  Gimnazjum w kategorii

  • Diament i Leonardo za osiągnięcia naukowe
  • Medale przyznawane  uczniom uzdolnionym artystycznie i w dziedzinie sportu.

Nagrody te są fundowane przez Radę Rodziców,  która chętnie współpracuje w obszarze promowania osiągnięć uczniów. Tradycją naszej szkoły stało się uroczyste spotkanie nagrodzonych uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli opiekunów naukowych organizowane w przeddzień zakończenia zajęć edukacyjnych. Informacje o sukcesach uczniów są na bieżąco zamieszczane  na stronie internetowej gimnazjum oraz w lokalnej prasie i na stronach internetowych lokalnych portali informacyjnych.
Udział w zajęciach dodatkowych prowadzonych w szkole jest dobrowolny, a uczniowie sami wybierają ich rodzaj. Nierzadko nauczyciele podpowiadają zwłaszcza uczniom wyróżniającym się wybitnymi zdolnościami, jaki rodzaj zajęć będzie dla nich odpowiedni. Widząc pozytywne efekty działań, grono pedagogiczne współpracujące z rodzicami, stale motywuje i zachęca uczniów do aktywnego udziału w zajęciach pozalekcyjnych.

Dzięki systematycznej pracy rok szkolny 2012/2013 możemy uznać za w pełni satysfakcjonujący :-)

 
 

Szkoła w ruchu

Lepsza szkoła

Data, imieniny


Dzisiaj jest: Sobota
20 Października 2018
Imieniny obchodzą
Budzisława, Irena, Jan Kanty,
Kleopatra, Wendelin, Witalis

Do końca roku zostało 73 dni.
Zodiak: Waga